Veritas liberabit vos

Vox clamantis in deserto

Culisele unei înțelegeri secrete

Recent, presa din România a anunțat intenția unui furnizor de servicii internet/televiziune prin cablu/telefonie de a prelua o companie rivală. Împreună, cele două ar constitui un monopol, ceea ce a dus la zvonul conform căruia Consiliul Concurenței nu va aproba această fuziune. Știți povestea. Ceea ce nu știți este faptul că există o înțelegere secretă între patronii celor două companii. De unde știu eu? De la o persoană atât de apropiată de patronul uneia dintre societăți, încât știe faptul că acesta își ceartă mama, atunci când aceasta vorbește în limba maghiară cu copiii săi. Acum, concret, despre ce este vorba. Firma, să zicem CRSCRD, cedează operațiunile sale din Ungaria către, să zicem, CPU. Iar CPU le dă, la schimb, afacerea din România. În cazul, mai mult ca sigur, în care Consiliul Concurenței nu va aproba fuziunea, patronul CPU are o soluție de avarie, formată din doi piloni de bază:
1. majorarea tarifelor abonamentelor;
2. întreruperea în mod frecvent a semnalului, calitatea scăzută a recepției, remedierea cu întârziere a defecțiunilor etc.
Totul pentru ca abonații companiei CPU să migreze de bună-voie către CRSCRD. Subtil, nu-i așa?
Numele companiilor au fost schimbate, pentru că autorul acestui blog nu are resursele necesare unui proces cu companiile respective.

*** Sunt rugați să ajute la răspândirea veștii: Theodora Marinescu, Ioan Usca și Caius.

5 Responses to Culisele unei înțelegeri secrete

  1. Pingback: Comoara « Ioan Usca

  2. Pingback: Emil Boc prim-ministru pe viata SAU Tupeul hotului pe care il prinzi cu mana in buzunarul tau si tot el tipa ca il violentezi « Hai ca se poate!

  3. Pingback: Inocentul – 22 | Caius

  4. analfabetul 11/03/2011 la 18:50

    te-am citat la o Leapsa. o gasesti aici http://analfabetul.com/leapsa-casatoria/

    Daca vrei te rog sa o onorezi.
    Multumesc

Lasă un răspuns

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Schimbă )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Schimbă )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Schimbă )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.